تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI)

اولین گام برای درمان ناباروری در بسیاری از زوج‌ها، روش درمانی تلقیح داخل رحمی اسپرم یا iui است. این روش نسبت به سایر روش‌های درمانی کمک ‌باروری ، تهاجم کمتری دارد. در این روش، اسپرم مرد با ابزارهای خاصی درون رحم زن قرار داده می‌شود. در این مطلب با روش درمانی iui و مراحل انجام آن آشنا خواهید ‌شد.

 

موارد تجویز درمان به روش iui

اگر تعداد یا تحرک اسپرم‌های مرد کم باشد، معمولاً روش iui می‌تواند به بارداری زوج کمک زیادی کند. تحرک کم و ضعیف بودن اسپرم به این معناست که اسپرم قادر به رسیدن به تخمک نیست و با استفاده از روش iui می‌توان با قرار دادن اسپرم درون رحم شانس باروری را افزایش داد.

برخی از موارد ناباروری که ممکن است پزشک درمان به روش iui را تجویز کند در زیر آمده است:

  • ناباروری با علت نامشخص
  • آزمایش پس از نزدیکی جنسی یا pct منفی یا ضعیف
  • تشکیل بافت زخم در دهانۀ رحم
  • غیرطبیعی بودن ترشحات دهانۀ رحم
  • درد شدید هنگام برقراری رابطۀ جنسی
  • مشکل در انزال یا کامل شدن نعوظ مرد
  • بیماری‌های آمیزشی نظیر ایدز یا هپاتیت در هر کدام از زوج‌ها
  • حساسیت زن به مایع منی یا اسپرم مرد

 

مراحل انجام iui

انجام روش iui نیازمند تخمک ‌گذاری، حداقل یک لولۀ رحم باز و نمونۀ مایع منی حاوی اسپرم‌های سالم است. به هر بار انجام عمل iui، یک سیکل یا دوره می‌گویند که شامل اولین روز عادت ماهانه تا تخمک‌گذاری، تلقیح و سپس انجام تست بارداری در دو هفتۀ بعد می‌شود. مراحل انجام iui معمولاً به ترتیب زیر است:

۱-تولید تخمکتخمدان‌ها به چند روش تخمک تولید می‌کنند. ممکن است پزشک شما انجام یک دورۀ بدون محرک تخمک ‌گذاری را پیشنهاد کند که در آن از داروهای باروری استفاده نمی‌شود یا ممکن است مصرف داروی باروری در ابتدای دورۀ عادت ماهانه را توصیه کند تا تخمدان‌ها با تحریک شدن توسط دارو، بیش از یک تخمک بالغ تولید کند؛ تخمدان‌های زنان معمولاً در هر ماه، یک تخمک آزاد می‌کند.

۲-تعیین زمان تخمک ‌گذاری: تلقیح اسپرم به درون رحم باید در زمان مشخصی نسبت به زمان تخمک‌گذاری انجام شود. برای این منظور پزشک باید بتواند زمان تخمک‌گذاری را مشخص کند. در برخی موارد ممکن است پزشک برای آزادسازی تخمک در یک زمان مشخص تزریق آمپول hcg را تجویز کند. آزادسازی تخمک، معمولاً ۳۶ ساعت بعد از تزریق این آمپول اتفاق می‌افتد. برخی از پزشکان، ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق hcg، عمل iui را انجام می‌دهند.

۳-شست‌وشوی اسپرمدر روز عمل iui، مرد باید یک نمونه اسپرم بدهد که این نمونه در آزمایشگاه شست‌وشو داده ‌می‌شود. این کار باعث می‌شود که اسپرم‌های بهتر از لحاظ حرکتی در مقدار کمی مایع تجمع کنند.

۴-تلقیح اسپرمپزشک شما، اسپرم‌ها را از طریق یک لولۀ باریک و بلند یا همان کاتتر، مستقیماً از راه دهانۀ رحم به رحم منتقل می‌کند. این کار معمولاً بدون درد است. تلقیح اسپرم به داخل رحم فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

۵-تست بارداریحدود دو هفته بعد از تلقیح اسپرم به داخل رحم، تست بارداری انجام می‌شود.

بعد از انجام iui، زن می‌تواند راحت به منزل برود. بسیاری از پزشکان برای اطمینان از این که در زمان تخمک‌گذاری اسپرم کافی وجود داشته باشد، نزدیکی جنسی بعد از iui را توصیه می‌کنند.

 

EnglishIraqIran