هیستروسکوپی

رحم قسمتی از دستگاه تناسلی خانم است که مهم‌ترین نقش را در باروری ایفا می‌کند و محل اصلی نگه‌داری و تغذیه جنین در زمان بارداری است. برخی از مشکلات رحم مانند پولیپ اندومتر، فیبروئید ساب موکوزال، سپتوم رحم و چسبندگی داخل رحم روند لانه گزینی جنین را دچار اشکال می‌کند، گاهی قبل از شروع درمان ناباروری، هیستروسکوپی پیشنهاد می‌شود تا رحم ازنظر توانایی قبول جنین بررسی شود. هیستروسکوپی روش استاندارد طلایی برای بررسی مشکلات رحم به‌طور مستقیم است. حذف و بهبود این اختلالات شانس فرد را برای باردارشدن افزایش می‌دهد.

هیستروسکوپی یک روش جراحی حداقل تهاجمی است، یک لوله نازک و انعطاف‌ پذیر به‌نام هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم به رحم وارد می‌شود و به تشخیص و درمان مسائل مربوط به رحم می‌پردازد.

بسته به اینکه هیستروسکوپی تشخیصی باشد یا درمانی ۵ دقیقه تا بیش از ۱ ساعت طول می‌کشد. هیستروسکوپی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برای هیستروسکوپی تشخیصی، نور و دوربین موجود در انتهای هیستروسکوپ به پزشک اجازه می‌دهد رحم و لوله‌های‌ فالوپ را ببیند. در هیستروسکوپی درمانی ابزارهای مخصوص جراحی مانند قیچی، الکترود، لیزر و... نیز از طریق لوله هیستروسکوپی وارد رحم می‌شوند.

احساس سوزش و گرفتگی مشابه گرفتگی در دوران عادت ماهانه، لکه بینی و خونریزی تا چند روز بعد از عمل ممکن دیده شود. بیمار می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را روز بعد از عمل از سر بگیرد.

 

EnglishIraqIran